Etické hranice v psychoterapii a ve zdravotnictví

Koordinátoři: MUDr. David Holub, Ph.D., Doc. MUDr. Jaromír Matějek, Ph.D., Th.D., LL.M.

Anotace

Existují v klinické praxi hranice?

Oba moderátoři vytyčí hranice v oblastech, které probouzí etické otázky: hranice času, hranice autonomie pacienta a profesionála, hranice profesionálního vztahu a neutrality, hranice pomoci (různá pojetí pacientova zájmu), hranice intimity a těla, hranice sebepéče, hranice odpovědnosti, hranice sebeobětování, používání a zneužívání, hranice (sebe)reflexe a popření, hranice tolerovaného pochybení, hranice uznání vlastní chyby, hranice všemoci (omnipotence) a vševědoucnosti, hranice subjektivity, hranice profesionální role, hranice osobní účasti, lásky a nenávisti vůči pacientovi, hranice pravdivosti (teoretické předporozumění), transparentnosti, sugesce a manipulace, finanční hranice.

Hranice důvěrnosti informací. Hranice on-line praxe. Jaromír Matějek představí hranice lékaře a jejich překračovaní. David Holub načrtne hranice psychoterapeuta a jejich překračovaní.

Jsou hranice v psychoterapii a medicíně kompatibilní?

Mění zdravotnický kontext výkon samotné psychoterapie?

Respektive neexistují tři odlišné kontexty s různým pojetím hranic: zdravotnický, psychoterapeutický a dynamické napětí psychoterapeutického kontextu ve zdravotnictví?

Liší se implicitní etické sliby, které slibuje psychoterapeut a lékař?

Co je to překročení hranice a různé podoby, co je “za čárou”.

K jakému referenčnímu rámci se pojetí etické hranice vztahuje a do jaké míry jsou tyto „referenční body“ závazné:

  1. etické rámce v medicíně: Hippokratova přísaha, 4 základní bioetické principy (neškodit, pomáhat v zájmu pacienta, respektovat pacientovu autonomii, rozložené spravedlnosti + princip pravdivosti). Etika lidských práv?
  2. Etický kodex EAP, etické kodexy psychoterapeutů a dalších profesních skupin?
  3. Technické principy neutrality, abstinence, anonymity v psychoanalýze?
  4. Reflektující svědomí terapeuta/lékaře a jeho etický úsudek?